Teknik özellikleri birbirine çok yakın olan iki ayrı halde silikon kauçuk geliştirilmiştir.

Birincisi Macun Silikon (High Consistency Rubber-HCR) ve İkincisi Sıvı Silikon (Liquid Silicon Rubber-LSR) şeklindedir.

HCR, doğrudan enjeksiyon kalıplama makineleri veya baskı (hidrolik pres kullanarak) ile işlenebilen, hazır olarak satılan katı silikon olarak geliştirilmiştir. İçerisinde alimünyum trihidrat bulunmaktadır. Enjeksiyon kalıplama aşamasında peroksit kürleme için değişik çapraz bağlamalı katalizör, hazır olan karışıma ilave edilir. Bu işlem, kürleme süresini kısaltmak için yapılan bir uygulamadır. Dolgusuz olarak tek bileşenli verilen ve beraberinde kürleme için platin katalizör sunulan yeni HCR tipleri üretilmiştir. Bunlar renkli veya şeffaf olabilmektedir.

Katı silikondan sonraki yıllarda, 2 bileşenli çapraz bağlama ile birleşen sıvı silikon kauçuk geliştirilmiştir. İki sıvı biraraya getirilerek, pompalanarak bir kalıp içerisinde 100°C-140°C sıcaklıkta istenilen şekle sokulabilmektedir. Sıvı silikonun akışkanlığı, istenilen geometrik şekilde, hava kabarcıksız olması imalatı kolayca yapma imkanını verir. Sıvı silikonun özelliğini bozmadan renklendirmek mümkündür. Dökümü yapılmış bir sıvı silikon parça üzerine sıvı silikon basılabilir. İkinci baskının birinci parça ile birleşme arayüzünden ayrılması mümkün değildir. Bu özellik iletlen sıvı silikon üzerine yalıtkan sıvı silikon kaplanma imkanını verir.

Macun veya sıvı halde olan, çok olumlu elektrik ve dış hava etkenlerine karşı dayanım özelliklerine sahip olan silikon kauçuk, kompozit boru veya kompozit çubuk üzerine kaplanıp ve kompozit malzeme uçlarına bağlanan metal parçalar ile Silikon Kompozit (Polimer) İzolatör oluşturulmuş olur.